Moi drodzy, noworodek to nowy człowiek. Nie mówi ale czuje, coraz lepiej widzi i słyszy. Tak jak pisałam wcześniej to my, dorośli, dostarczamy dziecku informacje, które stanowią podstawę do tworzenia przez dziecko siebie jako osoby. To jak się zachowujemy, co przy nim robimy i sposób w jaki wykonujemy czynności wiele mu mówi. Jeżeli przewijamy dziecko delikatnie, bez pośpiechu, z czułością i mówimy do niego, to dziecko otrzymuje zupełnie inny przekaz niż wtedy, kiedy robimy to mechanicznie, pociągamy, przekręcamy dziecko jak rzecz i nic nie mówimy.

Przecież jest to ta sama czynność, ale jak różne jest jej wykonanie i właśnie takie sytuacje, powtarzane wielokrotnie przez dorosłych koduje maluszek i tak jest ze wszystkim. Dziecko koduje czy jest ważne i kochane a to z kolei tworzy podwaliny tego jak będzie funkcjonowało w przyszłości. Z tego wniosek, że wychowujemy dziecko od okresu noworodkowego.

 

Poniżej przedstawiam inne konkretne działania sprzyjające prawidłowemu rozwojowi i wychowaniu maluszka.

 

1. Tak jak pisałam wcześniej, ważne jest nastawienie mamy i taty do dziecka. Mam nadzieję, że oczekiwaliście na swoje dziecko z miłością. Za chwilę dane Wam będzie powitać na świecie nowego człowieka lub już go powitaliście. Zapewnie staraliście się stworzyć mu dobre warunki w czasie trwania ciąży by jego rozwój przebiegał prawidłowo. Mamo czy dbałaś o swój stan psychiczny? Zakładam, że tak. A więc pierwszy, wstępny etap wychowywania dziecka zakończył się sukcesem.


2. Po powrocie do domu pokażcie mu wasz dom, nosząc dziecko, mówiąc „to jest nasz – mamy i taty pokój, tu jest twój pokój i łóżeczko…” itd. Zapoznaj dziecko ze zwierzętami jeżeli takie są w domu. Dobrze, jeżeli czasie pobytu w szpitalu przekazałaś ubranko dziecka lub mokrą pieluszkę do powąchania dla psa. W ten sposób informujemy zwierzaka o nowej osobie, która zamieszka w domu.


3. Staraj się mamo być spokojna w kontakcie z dzieckiem. To Ty jesteś teraz najważniejszą dla niego osobą. Warte jest pamiętanie stwierdzenia, że niespokojna mama przekazuje swój niepokój dziecku. Po pewnym czasie nauczysz się postępowania z dzieckiem. Po spotkaniach w szkole rodzenia masz orientację, co masz robić. Jeżeli przez pewien czas będziesz mogła mieć w domu zaufaną i doświadczoną osobę, to dobrze. Tata dziecka, mam nadzieję, że będzie Ciebie wspierał, pomagał i uspakajał. Zapewne masz wszystko przygotowane dla dziecka, posegregowane i poukładane – by nie denerwować się i nie tracić czasu na odnajdywanie potrzebnych w danym momencie rzeczy. Dlaczego o tym piszę? Bo tak bardzo ważny jest dla Waszego maluszka spokój, jego źródłem jest spokojna mama.


4. Dbaj o jego zdrowie i zaspokajaj jego potrzeby. Bądź czujna w okresie pojawiania się u noworodka żółtaczki fizjologicznej czyli w 2-4 dobie po porodzie, gdy żółtaczka pojawi się u dziecka możesz być już z nim w domu. Żółtaczka o dużym nasileniu jest szkodliwa dla dziecka i wymaga naświetlań, które likwidują problem. Bardzo ważną rolę w tym okresie odgrywa zaspokajanie potrzeb biologicznych oraz prawidłowe wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Karm dziecko na żądanie, z czasem karmienie się unormuje. Dbaj o jakość powietrza którym oddycha dziecko. Dbaj o to by pampers czy pieluszka były czyste, zakładaj na dziecko bawełniane ubranka dobrej jakości, kąp je i nawilżaj skórę, stosuj preparaty zapobiegające odparzeniom. Pamiętaj, że malutkie dziecko lubi małe przestrzenie, lubi być otulane - to przypomina warunki panujące w macicy. Doskonałym rozwiązaniem są „domowe wózki” z wikliny na kołach, które spełniają te warunki i dodatkowo pozwalają przemieszczać dziecko ze sobą po całym mieszkaniu. Dlaczego o tym piszę? Warunki fizyczne jakie zapewniamy dziecku wpływają na jego samopoczucie. Dobra opieka stanowi istotny element wychowywania maluszka.


5. Sen - to jest cecha charakterystyczna noworodka, pozwól więc dziecku spać. Pamiętaj jednak o tym, że dziecko ma również okresy czuwania w czasie których warto nawiązywać z nim kontakt. Ten kontakt zainicjowałaś jeszcze w życiu płodowym dziecka, pewnie pamiętasz jak obejmowałaś swój ciążowy brzuszek rękoma, kładłaś i przesuwałaś po na nim swoje dłonie. Pewnie także mówiłaś do dziecka, podobnie jak jego tata. Teraz gdy dziecko jest na świecie, masz większe możliwości działania. Niech maluszek ma możliwość patrzenia na Twoją twarz, na której pojawia się uśmiech. Podczas kontaktu z dzieckiem staraj się nawiązywać kontakt wzrokowy – czyli patrz w jego oczy. Mów do niego czułym głosem (możesz opowiadać jakie jest piękne i jak długo na nie czekałaś ). Pozwól mu przytulać się do twojego ciała, słuchać bicia twojego serca podczas karmienia piersią i nie tylko (w tym okresie bardzo ważny jest kontakt fizyczny z matką). Głaszcz delikatnie jego rączki i główkę, bądź emocjonalnie blisko dziecka. Dla rozwoju - można zawiesić dziecku zabawkę do skupiania wzroku lub pozytywkę o miłych dla ucha dźwiękach gdy będzie się wydłużał okres czuwania. Można też odtwarzać muzykę, która była puszczana dla dziecka w czasie trwania ciąży - jeżeli było to robione. A gdy maluszek śpi, należy wykorzystywać ten czas na odpoczynek i regenerację po porodzie.


6. Patrz na swoje dziecko z miłością i z tym samym uczuciem wykonuj wszystkie czynności przy nim. Bądź delikatna, twoje ruchy powinny być płynne, nie spiesz się podczas przewijania czy przebierania, nie obracaj dzieckiem jak przedmiotem, nie wkładaj do wody bez uprzedzenia słownego i bez zanurzenia najpierw nóżek itd. To samo dotyczy tatusia dziecka. Od początku miej świadomość, że dziecko to mały człowiek, któremu należy się uwaga i szacunek – ono zapamiętuje jak je traktujesz.


7. Staraj się rozpoznawać potrzeby maluszka i je zaspokajać (karmienie na żądanie to jeden z przykładów takich działań). Po pewnym czasie pewnie będziesz umiała rozpoznawać po płaczu dziecka, czego ono potrzebuje. Pamiętaj też żeby uprzedzać w każdej sytuacji dziecko, co za chwilę będziesz przy nim robiła, zanim wyjmiesz je z łóżeczka np. do przewijania, karmienia, kąpieli itd. Mów do dziecka w trakcie czynności wykonywanych przy nim, co w danym momencie robisz. Tatusiowie dzieci powinni się włączać w czynności pielęgnacyjne wykonywane przy dziecku i ich obowiązują te same zasady. Droga mamo, drogi tato - pamiętajcie że wczesny okres życia dziecka to okres tworzenia się więzi między Wami. Dziecko koduje informacje płynące do niego. Poprzez podejmowane przy nim działania, sposób w jaki je wykonujecie, czułość w relacji, traktowanie jak pełnoprawnego człowieka tylko malutkiego – „budujecie” jego jako osobę i jego przyszłość. Na tym etapie tak wygląda wychowywanie dziecka.

 

Mam na dzieję, że zamieszczone powyżej wskazówki, wzbogacą Wasz kontakt z dzieckiem i właściwie ukierunkują podjęty proces wychowawczy. Aby dobrze się działo, wskazówki te należy realizować jeszcze przez wiele miesięcy, wzbogacając je o nowe elementy - o których napiszę.

Kategorie
Psychologia
Najnowsze wpisy
Wychowywanie dziecka w II kwartale życia
Ponownie witam rodziców maluchów. Dzisiaj napiszę o wychowywaniu dziecka w czwartym, piątym i szóstym miesiącu życia. Mam nadzieję, że coraz lepiej radzicie sobie z opieką nad dzieckiem i bardziej je znacie. Pierwsze trzy miesiące życia dziecka i codzienny, intensywny kontakt z nim, to zwykle wystarczający czas na odnalezienie się w roli rodzica i nabycie umiejętności dostrzegania potrzeb dziecka.
Wychowywanie dziecka w I kwartale życia
Drogie mamy i tatusiowie, pewnie zaadoptowaliście się już do nowej sytuacji, jaką jest opieka nad nowym członkiem rodziny. Dzisiaj napiszę o wychowywaniu dziecka w drugim i trzecim miesiącu życia.
Wskazówki dla przyszłych mam jak prawidłowo rozpocząć proces wychowywania dziecka.
Drogie przyszłe mamy – już wiecie, że na Wasze dziecko oddziaływały rożne bodźce w trakcie trwania ciąży, tak samo będzie podczas porodu jak i po jego zakończeniu. Będą one płynęły z organizmu i ze środowiska oraz będą wpływały na aktualne i późniejsze zachowanie maluszka. Na funkcjonowanie i rozwój dziecka oprócz uwarunkowań genetycznych i zdrowotnych ogromny wpływ będzie miał proces wychowawczy.
Jak pracować nad pozytywnym stanem emocjonalnym w czasie ciąży?
Stan emocjonalny kobiety w czasie trwania ciąży jest niesłychanie ważny dla dziecka. Niespokojna mama, narażona na stres „pracuje hormonami”, które niekorzystnie wpływają na dziecko. Dlatego warto zadbać o swój komfort psychiczny. A oto istotne wskazówki mogące pomóc w osiągnięciu dobrostanu kobiety w ciąży i jej dziecka.
O czym będę pisała
Drogie, przyszłe i aktualne Mamy oraz Tatusiowie, witam Was serdecznie. Jestem z zawodu psychologiem i od wielu lat zajmuję się sprawami związanymi z rozwojem i wychowaniem dzieci. W swoim życiu zawodowym kształciłam osoby, które ubiegały się o zawód opiekunki dziecięcej. Prowadziłam też zajęcia na studiach podyplomowych, dających absolwentom wyższych uczelni uprawnienia pedagogiczne do pracy z dziećmi.