Drogie przyszłe mamy – już wiecie, że na Wasze dziecko oddziaływały rożne bodźce w trakcie trwania ciąży, tak samo będzie podczas porodu jak i po jego zakończeniu. Będą one płynęły z organizmu i ze środowiska oraz będą wpływały na aktualne i późniejsze zachowanie maluszka. Na funkcjonowanie i rozwój dziecka oprócz uwarunkowań genetycznych i zdrowotnych ogromny wpływ będzie miał proces wychowawczy.

Dlatego warto wiedzieć, co będzie ważne po porodzie w kontakcie z dzieckiem, aby przebiegał on prawidłowo. Pamiętajcie, że podstawą Waszych działań powinno być zadowolenie z tego, że zostałyście mamami. A teraz już to, co jest istotne:


1. Po urodzeniu dziecka pamiętajcie o tym żeby trafiło ono bezpośrednio na Wasze ciało (skóra do skóry). Jest to sytuacja, kiedy maluszek otrzymuje informację o przynależności i bliskości. Ciepło, bicie serca matki, jej zapach wpływają kojąco na dziecko po stresie porodowym. Matka i dziecko w tej relacji tworzą początek więzi, która będzie sprzyjała rozwojowi dziecka i relacjom z mamą. Powstają wtedy również korzyści medyczne dla dziecka i matki, o których tu nie będę pisała, ale na pewno są. Podczas tego kontaktu mały człowiek zyskuje dobrą podstawę do prawidłowego funkcjonowania i do rozwoju. Kontakt ten powinien trwać 2 godziny, podczas jego trwania należy czule obejmować dziecko, mówić do niego i popatrzeć na jego twarzyczkę, próbować nawiązać kontakt wzrokowy. Tata dziecka też powinien nawiązać kontakt z dzieckiem trzymając je w ramionach. Od tej pory przytulanie dziecka i bezpośredni kontakt z nim powinien być stałą regułą w Waszym wspólnym życiu.

 

2. Jeżeli znacie technikę przewijania dziecka to świetnie, ponieważ posiadanie tej umiejętności stwarza przyjazne warunki dla dziecka. Gdy jesteście pewne swoich działań, nie musicie myśleć co macie po kolei robić, natomiast możecie skupić się na dziecku i jego zachowaniu. Ruchy przy nim powinny być płynne, spokojne, wykonywane z czułością. Nie należy się spieszyć i wykonywać gwałtowniejszych pociągnięć. Warto w tych momentach mówić do niego gdyż zwykle jest obudzone. Delikatność, brak pośpiechu, spokój – to informacja dla dziecka, że jest otoczone czułością i troską. A więc drogie, przyszłe Mamy z zaangażowaniem trenujcie przewijanie w szkole rodzenia, potem jak znalazł. Staranne przygotowanie wszystkich rzeczy potrzebnych dla dziecka w szpitalu, a potem w domu - dodatkowo zmniejszy stres gdyż nie trzeba będzie dodatkowo ich organizować czy szukać. W szpitalu położna pokaże jak przewijać dziecko gdybyście nie pamiętały jak się to robi. Kąpieli raczej nie będzie gdyż dzieci po porodzie są otulone mazią płodową, której szybko się nie zmywa z uwagi na jej korzystne oddziaływanie na skórę, a jeżeli będą inne decyzje to Wam pokażą jak to się robi. Dlaczego jako psycholog piszę o tych sprawach? Ponieważ wasz stres czy niepokój nie będzie korzystnie wpływał na dziecko. Najważniejszy jest spokój, ponieważ niespokojna mama „ zaraża” niepokojem dziecko.

 

3. Karmienie piersią jest często wyzwaniem dla kobiet, które po raz pierwszy zostają mamami. Tego niestety nie można się nauczyć wcześniej (mamy, które rodzą kolejne dziecko zwykle dobrze sobie radzą). Mamom pierwszego dziecka lepiej lub gorzej to wychodzi, co wcale nie musi oznacza
porażki. Natomiast polecam karmienie piersią dziecka nie tylko z uwagi na dobroczynny skład pokarmu (temat jest mocno przerabiany), ale z uwagi na dobrodziejstwo wynikające ze złożoności tego rodzaju kontaktu matki z dzieckiem. Dzieci w sytuacji karmienia piersią jedzą w bardzo przyjaznych warunkach, przytulone do mamy - w kontakcie z jej ciałem, czują jej zapach, bicie serca itd. Karmienie piersią (po opanowaniu tej sztuki) wywołuje bardzo pozytywne reakcje u dziecka, gdyż zaspokaja głód w komfortowych warunkach oraz wpływa korzystnie na samopoczucie maluszka, wycisza je, relaksuje a powtarzane wiele razy dziennie i w nocy uspokaja informuje o tym, że jest bezpieczne i w korzystnych warunkach. W przypadku trudności z karmieniem piersią zachęcam do skorzystania z pomocy położnej laktacyjnej, która wszystkiego Was nauczy. Trzeba wykazać się jednak cierpliwością i nie należy się zbyt łatwo poddawać – a zysk będzie dla wszystkich, będziecie czerpały przyjemność z karmienia swojego dziecka, będziecie miały szansę stracić dodatkowe kilogramy z okresu ciąży, nie będziecie musiały szykować posiłków dla dziecka i tracić cennego czasu na ich przygotowanie a maluszek będzie dostawał wartościowy pokarm i będzie blisko swojej mamy (co na tym etapie stanowi największą wartość dla rozwoju dziecka i procesu wychowania).

 

4. Jeżeli drogie Mamy po porodzie poczujecie się niezbyt pewnie w nowej sytuacji, to warto mieć przy sobie osobę wspierającą, ona pomoże Wam pokonać pierwsze trudności i niepokój (oddziały położnicze są otwarte i przebywają w nich osoby z zewnątrz). Należy wiedzieć, że nie wszystkie kobiety są od razu w pełni gotowe do podjęcia nowych zadań – często są zmęczone porodem i przeżywają różne emocje. Obraz matek w oddziałach położniczych zwykle nie jest taki jak w pismach kobiecych. Kobiety niekiedy przyznają się, że po porodzie nie tryskały zachwytem z powodu urodzenia dziecka. Pamiętajcie o tym, że jeżeli taki stan się pojawi, to jest on zwykle przejściowy a gdy poprawi się Wasza kondycja fizyczna i psychiczna, Wasze macierzyństwo nabierze rumieńców, uczucie do dziecka rozkwitnie a trudności odczuwane na początku z czasem znikną.

 

5. Pierwsze dziecko jest zwykle wyzwaniem dla kobiety, która po raz pierwszy zostaje mamą. Brak doświadczenia w opiece nad maluszkiem jest główną przyczyną tego stanu rzeczy. W tej sytuacji najważniejszy jest spokój. Poznanie dziecka wymaga czasu i cierpliwości. Na razie należy się skupić na podstawowych czynnościach wykonywanych przy dziecku, ponieważ od czegoś trzeba zacząć. Dziecko też będzie dawało Wam sygnały, czego potrzebuje, a Wy zaczniecie je powoli rozpoznawać. Pamiętajcie, że wszystkie działania przy dziecku powinny być wykonywane z czułością. Dzieci w pierwszym okresie po porodzie zwykle dużo śpią a ich sen należy wykorzystywać do odpoczynku po porodzie. Pamiętajcie też, że w szpitalu zawsze możecie prosić personel o pomoc.

 

Podsumowanie:
- pamiętajcie, że za chwilę dokonacie wielkiej rzeczy – urodzicie dziecko, nowego człowieka, czyli jesteście doskonałe
- Wasze dziecko będzie niepowtarzalne, bo nie ma takiego drugiego
- przytulajcie je, patrzcie na jego buzię, głaszczcie, uśmiechajcie się do maluszka, całujcie, po prostu kochajcie, program „matka” zresztą sam się uruchomi
- z czułością i powoli, z dużą starannością wykonujcie przy nim wszystkie czynności
- pokonujcie ze spokojem początkowe trudności gdyż one przeminą i nie warte są wielkich emocji

Kategorie
Psychologia
Najnowsze wpisy
Wychowywanie dziecka w II kwartale życia
Ponownie witam rodziców maluchów. Dzisiaj napiszę o wychowywaniu dziecka w czwartym, piątym i szóstym miesiącu życia. Mam nadzieję, że coraz lepiej radzicie sobie z opieką nad dzieckiem i bardziej je znacie. Pierwsze trzy miesiące życia dziecka i codzienny, intensywny kontakt z nim, to zwykle wystarczający czas na odnalezienie się w roli rodzica i nabycie umiejętności dostrzegania potrzeb dziecka.
Wychowywanie dziecka w I kwartale życia
Drogie mamy i tatusiowie, pewnie zaadoptowaliście się już do nowej sytuacji, jaką jest opieka nad nowym członkiem rodziny. Dzisiaj napiszę o wychowywaniu dziecka w drugim i trzecim miesiącu życia.
Jak wychowywać noworodka? Czy jest to możliwe?
Moi drodzy, noworodek to nowy człowiek. Nie mówi ale czuje, coraz lepiej widzi i słyszy. Tak jak pisałam wcześniej to my, dorośli, dostarczamy dziecku informacje, które stanowią podstawę do tworzenia przez dziecko siebie jako osoby. To jak się zachowujemy, co przy nim robimy i sposób w jaki wykonujemy czynności wiele mu mówi. Jeżeli przewijamy dziecko delikatnie, bez pośpiechu, z czułością i mówimy do niego, to dziecko otrzymuje zupełnie inny przekaz niż wtedy, kiedy robimy to mechanicznie, pociągamy, przekręcamy dziecko jak rzecz i nic nie mówimy.
Jak pracować nad pozytywnym stanem emocjonalnym w czasie ciąży?
Stan emocjonalny kobiety w czasie trwania ciąży jest niesłychanie ważny dla dziecka. Niespokojna mama, narażona na stres „pracuje hormonami”, które niekorzystnie wpływają na dziecko. Dlatego warto zadbać o swój komfort psychiczny. A oto istotne wskazówki mogące pomóc w osiągnięciu dobrostanu kobiety w ciąży i jej dziecka.
O czym będę pisała
Drogie, przyszłe i aktualne Mamy oraz Tatusiowie, witam Was serdecznie. Jestem z zawodu psychologiem i od wielu lat zajmuję się sprawami związanymi z rozwojem i wychowaniem dzieci. W swoim życiu zawodowym kształciłam osoby, które ubiegały się o zawód opiekunki dziecięcej. Prowadziłam też zajęcia na studiach podyplomowych, dających absolwentom wyższych uczelni uprawnienia pedagogiczne do pracy z dziećmi.