Drogie, przyszłe i aktualne Mamy oraz Tatusiowie, witam Was serdecznie. Jestem z zawodu psychologiem i od wielu lat zajmuję się sprawami związanymi z rozwojem i wychowaniem dzieci. W swoim życiu zawodowym kształciłam osoby, które ubiegały się o zawód opiekunki dziecięcej. Prowadziłam też zajęcia na studiach podyplomowych, dających absolwentom wyższych uczelni uprawnienia pedagogiczne do pracy z dziećmi.

Odpowiadałam także za stronę merytoryczną oddziaływań prowadzonych na rzecz dzieci i ich rodziców w poradniach publicznych. Z uwagi na to, że w pracy i poza nią miałam okazję wielokrotnie obserwować niepokój i zagubienie matek i tatusiów, postanowiłam podzielić się z Wami, własną wiedzą i opiniami dotyczącymi rozwoju dzieci i ich wychowania. Mam nadzieję, że to pomoże uzyskać pewność, że to, co robicie jest prawidłowe i służy Waszemu dziecku. W swoim pisaniu skupię się na informacjach dotyczących działań korzystnie wpływających na rozwój i funkcjonowanie dzieci.

 

W związku z poszerzającą się wiedzą na ten temat, sucha pieluszka i najedzony brzuszek oraz dobre zdrowie stanowią jedynie podstawę do prawidłowego funkcjonowania maluchów. Istotną rzeczą jest przemyślany proces wychowawczy, realizowany przez rodziców od momentu pojawienia się dziecka na świecie. Każde dziecko jest indywidualnością i podejmowane przez dorosłych działania powinny być dostosowane do jego potrzeb. Należy również wiedzieć, że istnieją uniwersalne zasady wspomagające wychowanie każdego dziecka.

 

Pierwsze trzy lata życia malucha uważa się za kluczowe w jego rozwoju, to właśnie w tym okresie dziecko koduje informacje z otoczenia i buduje swój wzorzec funkcjonowania. W mojej ocenie, opartej na posiadanej wiedzy i długoletniej pracy diagnostyczno-terapeutycznej i wychowawczej okres od momentu urodzenia do wczesnego okresu szkolnego jest bardzo ważnym okresem pod względem wychowawczym. W co wyposażymy dziecko w tym czasie, to będzie korzystnie lub niekorzystnie oddziaływało na jego późniejszy rozwój i funkcjonowanie w środowisku.

 

Stwierdzenia niektórych mam, że dziecko jest małe i jak urośnie to zrozumie, że coś źle robi albo zdąży się jeszcze nauczyć jest błędnym podejściem wychowawczym. Rolą dorosłego jest pokazywanie dziecku właściwych zachowań i wyposażanie go w ważne informacje i umiejętności, aby dobrze radziło sobie w życiu. Należy robić to w sposób przyjazny, przemyślany i dostosowany do etapu jego rozwoju. Będzie to procentowało również w dorosłym życiu. Taki sposób działania rodziców, w dużym stopniu zapobiegnie trudnościom wychowawczym i niepowodzeniom szkolnym, kłopotom w relacjach itd., stworzy fundament człowieka budującego własne dobro, ale również potrafiącego współpracować z innymi, dobrze radzącego sobie z trudnościami, zadowolonego z tego, co robi i jak żyje. Ja osobiście z całego serca życzę takiego efektu wszystkim rodzicom.

 

Pamiętajcie również o tym, że Wasze szczęście w dużym stopniu będzie zależało od tego powodzenia życiowego Waszych dzieci. Zachęcam więc do czytania moich podpowiedzi ale i poszukiwania informacji o wychowaniu w różnych, innych źródłach aby Wasze wychowywanie dobrze się toczyło.

 

Pozdrawiam wszystkich rodziców i życzę powodzenia w wychowywaniu pociech.

Kategorie
Psychologia
Najnowsze wpisy
Wychowywanie dziecka w II kwartale życia
Ponownie witam rodziców maluchów. Dzisiaj napiszę o wychowywaniu dziecka w czwartym, piątym i szóstym miesiącu życia. Mam nadzieję, że coraz lepiej radzicie sobie z opieką nad dzieckiem i bardziej je znacie. Pierwsze trzy miesiące życia dziecka i codzienny, intensywny kontakt z nim, to zwykle wystarczający czas na odnalezienie się w roli rodzica i nabycie umiejętności dostrzegania potrzeb dziecka.
Wychowywanie dziecka w I kwartale życia
Drogie mamy i tatusiowie, pewnie zaadoptowaliście się już do nowej sytuacji, jaką jest opieka nad nowym członkiem rodziny. Dzisiaj napiszę o wychowywaniu dziecka w drugim i trzecim miesiącu życia.
Jak wychowywać noworodka? Czy jest to możliwe?
Moi drodzy, noworodek to nowy człowiek. Nie mówi ale czuje, coraz lepiej widzi i słyszy. Tak jak pisałam wcześniej to my, dorośli, dostarczamy dziecku informacje, które stanowią podstawę do tworzenia przez dziecko siebie jako osoby. To jak się zachowujemy, co przy nim robimy i sposób w jaki wykonujemy czynności wiele mu mówi. Jeżeli przewijamy dziecko delikatnie, bez pośpiechu, z czułością i mówimy do niego, to dziecko otrzymuje zupełnie inny przekaz niż wtedy, kiedy robimy to mechanicznie, pociągamy, przekręcamy dziecko jak rzecz i nic nie mówimy.
Wskazówki dla przyszłych mam jak prawidłowo rozpocząć proces wychowywania dziecka.
Drogie przyszłe mamy – już wiecie, że na Wasze dziecko oddziaływały rożne bodźce w trakcie trwania ciąży, tak samo będzie podczas porodu jak i po jego zakończeniu. Będą one płynęły z organizmu i ze środowiska oraz będą wpływały na aktualne i późniejsze zachowanie maluszka. Na funkcjonowanie i rozwój dziecka oprócz uwarunkowań genetycznych i zdrowotnych ogromny wpływ będzie miał proces wychowawczy.
Jak pracować nad pozytywnym stanem emocjonalnym w czasie ciąży?
Stan emocjonalny kobiety w czasie trwania ciąży jest niesłychanie ważny dla dziecka. Niespokojna mama, narażona na stres „pracuje hormonami”, które niekorzystnie wpływają na dziecko. Dlatego warto zadbać o swój komfort psychiczny. A oto istotne wskazówki mogące pomóc w osiągnięciu dobrostanu kobiety w ciąży i jej dziecka.