Stan emocjonalny kobiety w czasie trwania ciąży jest niesłychanie ważny dla dziecka. Niespokojna mama, narażona na stres „pracuje hormonami”, które niekorzystnie wpływają na dziecko. Dlatego warto zadbać o swój komfort psychiczny. A oto istotne wskazówki mogące pomóc w osiągnięciu dobrostanu kobiety w ciąży i jej dziecka.

1. Fakt, że zostaniesz mamą powinien wywołać u Ciebie uczucie szczęścia, a przynajmniej zadowolenie. Jeżeli jesteś zaskoczona swoim stanem, masz mieszane uczucia, to staraj się je przeformować na pozytywne.

 

2. Niech perspektywa zostania mamą i pozytywne informacje od lekarza opiekującego się ciążą, wywołują u Ciebie zadowolenie. Uśmiechaj się do swojego dziecka, które jeszcze przez pewien czas będzie pomieszkiwało w Twoim ciele a następnie pojawi się na świecie.

 

3. Nie koncentruj się na płci dziecka, nie staraj się sprostać oczekiwaniom partnera czy rodziny, gdy oni chcą albo nawet twierdzą, że dziecko będzie określonej płci. Pozwól sobie by dziecko było niespodzianką i będziesz kochać je bez względu na płeć. Postaraj się zmienić nastawienie bliskich w tej sprawie – jest to możliwe.

 

4. Staraj się optymistycznie patrzeć na świat, dostrzegając pozytywne jego strony.

 

5. Szukaj pozytywów w codziennych sytuacjach, nie skupiaj się na trudnościach. Przyjmij zasadę, że „szklanka jest do połowy pełna a nie pusta”.

 

6. Pamiętaj o tym, że teraz Wy jesteście najważniejsi - Ty i dziecko. Twoje dobre samopoczucie będzie przekładało się na stan dziecka, a potem na jego funkcjonowanie poza Twoim ciałem.

 

7. Staraj się działać rozsądnie, dostosuj zakres zadań i tempo ich wykonywania do swoich możliwości - nie dopuszczaj do przemęczenia i dyskomfortu. Część dotychczasowych obowiązków przekaż bliskim.

 

8. Nie angażuj się w pojawiające się, trudne sprawy, jeżeli nie jest to konieczne, niech przejmie ich załatwienie Twój partner lub inna osoba bliska.

 

9. Odcinaj trudne myśli, po prostu staraj się je „wyłączać”, zaczynaj myśleć o czymś innym (np. przywołaj jakieś miłe wspomnienie), z czasem nauczysz się w ogóle nie dopuszczać trudnych czy złych myśli do swojej głowy.

 

10. W przypadku, gdy zostaniesz zaskoczona rozmową mogącą wywołać u Ciebie negatywne emocje, zakończ ją szybko i oddal się z miejsca gdzie ona miała miejsce.

 

11. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne gdyż ono ma wpływ na Twój stan psychiczny.

 

12. Dbaj o siebie, o swój wygląd – zadowolenie w tym aspekcie, to pozytywne emocje.

 

13. Sprawiaj sobie drobne i większe przyjemności, aby wywoływać uczucie zadowolenia.

 

14. Rób często to, co sprawia Ci przyjemność, jeżeli nie jest to przeciwwskazane w ciąży.

 

15. Chodź na spacery, możesz uprawiać „lekkie” formy sportu, jeżeli pozwoli na to lekarz. To poprawia kondycję i sprzyja wytwarzaniu hormonów poprawiających stan psychiczny.

Kategorie
Psychologia
Najnowsze wpisy
Wychowywanie dziecka w II kwartale życia
Ponownie witam rodziców maluchów. Dzisiaj napiszę o wychowywaniu dziecka w czwartym, piątym i szóstym miesiącu życia. Mam nadzieję, że coraz lepiej radzicie sobie z opieką nad dzieckiem i bardziej je znacie. Pierwsze trzy miesiące życia dziecka i codzienny, intensywny kontakt z nim, to zwykle wystarczający czas na odnalezienie się w roli rodzica i nabycie umiejętności dostrzegania potrzeb dziecka.
Wychowywanie dziecka w I kwartale życia
Drogie mamy i tatusiowie, pewnie zaadoptowaliście się już do nowej sytuacji, jaką jest opieka nad nowym członkiem rodziny. Dzisiaj napiszę o wychowywaniu dziecka w drugim i trzecim miesiącu życia.
Jak wychowywać noworodka? Czy jest to możliwe?
Moi drodzy, noworodek to nowy człowiek. Nie mówi ale czuje, coraz lepiej widzi i słyszy. Tak jak pisałam wcześniej to my, dorośli, dostarczamy dziecku informacje, które stanowią podstawę do tworzenia przez dziecko siebie jako osoby. To jak się zachowujemy, co przy nim robimy i sposób w jaki wykonujemy czynności wiele mu mówi. Jeżeli przewijamy dziecko delikatnie, bez pośpiechu, z czułością i mówimy do niego, to dziecko otrzymuje zupełnie inny przekaz niż wtedy, kiedy robimy to mechanicznie, pociągamy, przekręcamy dziecko jak rzecz i nic nie mówimy.
Wskazówki dla przyszłych mam jak prawidłowo rozpocząć proces wychowywania dziecka.
Drogie przyszłe mamy – już wiecie, że na Wasze dziecko oddziaływały rożne bodźce w trakcie trwania ciąży, tak samo będzie podczas porodu jak i po jego zakończeniu. Będą one płynęły z organizmu i ze środowiska oraz będą wpływały na aktualne i późniejsze zachowanie maluszka. Na funkcjonowanie i rozwój dziecka oprócz uwarunkowań genetycznych i zdrowotnych ogromny wpływ będzie miał proces wychowawczy.
O czym będę pisała
Drogie, przyszłe i aktualne Mamy oraz Tatusiowie, witam Was serdecznie. Jestem z zawodu psychologiem i od wielu lat zajmuję się sprawami związanymi z rozwojem i wychowaniem dzieci. W swoim życiu zawodowym kształciłam osoby, które ubiegały się o zawód opiekunki dziecięcej. Prowadziłam też zajęcia na studiach podyplomowych, dających absolwentom wyższych uczelni uprawnienia pedagogiczne do pracy z dziećmi.